Zaznacz stronę

Podczas rekrutacji niekiedy rekruterzy wymagają listu motywacyjnego. Czym jest? Czy zawsze należy wysyłać pracodawcom list motywacyjny? Kiedy warto to zrobić?

 

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny (ang. cover letter) jest dokumentem napisanym przez kandydata na stanowisko do pracy. W liście kandydat pisze, dlaczego interesuje się pracą na danym stanowisku i argumentuje swoją kandydaturę.

Kandydaci do pracy często zastanawiają się, czy pisanie listu motywacyjnego ma sens? Oczywiście, że tak. Odpowiednio skonstruowany list motywacyjny znacznie zwiększy Twoją szansę na odpowiedź ze strony pracodawcy.

 

Jak napisać list motywacyjny?

Na nagłówku listu motywacyjnego umieść imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

W pierwszym akapicie wyjaśnij, na jakie stanowisko aplikujesz, skąd dowiedziałeś się o ofercie i wyjaśnij, dlaczego akurat Ty nadajesz się na to stanowisko.

W drugim akapicie opisz swoje cechy i umiejętności, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem. Jeśli masz na koncie ciekawe kursy i szkolenia, pamiętaj, aby o nich napisać.

Na koniec opisz, dlaczego interesuje Cię stanowisko w firmie, do której aplikujesz. Przedstaw pracodawcy zalety, jakie wynikną z zatrudnienia Cię w firmie. Pamiętaj, aby list motywacyjny nie wysyłać bez podpisu!

 

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Pamiętaj, że wizualna strona listu motywacyjnego również jest bardzo istotna. Ważna jest struktura – akapity, nagłówek, podpis. List powinien być zapisany w formacie PDF i wyjustuj tekst. Warto pamiętać, że list powinien mieć odpowiednią długość – najlepiej około jednej strony.

  • Nie powielaj listów motywacyjnych z internetu!
  • Posługuj się tylko prawdziwymi informacjami na swój temat.
  • Dostosuj treść listu do stanowiska, na jakie aplikujesz.
  • Opisz poprzednie stanowisko pracy. Napisz o tym, jakie obowiązki wykonywałeś.

 

Sprawdź inne artykuły:

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe

Wiele osób pracujących na stanowiskach wymagających większej pracy umysłowej dotyka w pewnym momencie problem wypalenia zawodowego. Jeśli doświadczyłeś wypalenia zawodowego, to wiesz, jak trudne może być radzenie sobie z jego objawami. Na szczęście istnieją sposoby,...

Jak radzić sobie ze stresem w pracy

Jak radzić sobie ze stresem w pracy

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to zdanie jest najlepszym wytłumaczeniem poszukiwania technik radzenia sobie ze stresem w codziennym życiu. Przewlekły stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, jest też jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Jak radzić sobie ze stresem w pracy? W końcu to w niej spędzamy przeciętnie aż 40 godzin tygodniowo przez kilkadziesiąt lat aktywności zawodowej.

Co to jest kodeks pracy?

Co to jest kodeks pracy?

Od momentu podpisania umowy o pracę, zarówno pracownik, jak i pracodawca zobowiązani są działać w zgodzie z zasadami wynikającymi z Kodeksu pracy. Kodeks pracy, jako jeden z ważniejszych aktów prawnych w naszym kraju, stale jest modyfikowany, aby dostosować zawarte w nim przepisy do standardów dzisiejszych czasów. Czym tak naprawdę jest i jak wygląda jego budowa?

Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Jak przygotować się na rozmowę o pracę? Poszukiwanie pracy wymaga wiele wysiłku. Po przejściu pierwszego procesu selekcji, czyli przesłaniu CV wraz z listem motywacyjnym i otrzymaniu informacji o planowanej rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba się do niej przygotować. Jak...

Jak napisać dobre CV?

Jak napisać dobre CV?

Dobrze skonstruowane i napisane CV jest kluczem do otrzymania wymarzonej pracy. Jak powinno wyglądać dobre CV? Jak je napisać? Na co warto zwrócić uwagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.   Konstrukcja dobrego CV Twoje CV powinno być...