dokumenty

Co to jest list motywacyjny?

Podczas rekrutacji niekiedy rekruterzy wymagają listu motywacyjnego. Czym jest? Czy zawsze należy wysyłać pracodawcom list motywacyjny? Kiedy warto to zrobić?

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny (ang. cover letter) jest dokumentem napisanym przez kandydata na stanowisko do pracy. W liście kandydat pisze, dlaczego interesuje się pracą na danym stanowisku i argumentuje swoją kandydaturę.

Kandydaci do pracy często zastanawiają się, czy pisanie listu motywacyjnego ma sens? Oczywiście, że tak. Odpowiednio skonstruowany list motywacyjny znacznie zwiększy Twoją szansę na odpowiedź ze strony pracodawcy.

Jak napisać list motywacyjny?

Na nagłówku listu motywacyjnego umieść imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

W pierwszym akapicie wyjaśnij, na jakie stanowisko aplikujesz, skąd dowiedziałeś się o ofercie i wyjaśnij, dlaczego akurat Ty nadajesz się na to stanowisko.

W drugim akapicie opisz swoje cechy i umiejętności, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem. Jeśli masz na koncie ciekawe kursy i szkolenia, pamiętaj, aby o nich napisać.

Na koniec opisz, dlaczego interesuje Cię stanowisko w firmie, do której aplikujesz. Przedstaw pracodawcy zalety, jakie wynikną z zatrudnienia Cię w firmie. Pamiętaj, aby list motywacyjny nie wysyłać bez podpisu!

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Pamiętaj, że wizualna strona listu motywacyjnego również jest bardzo istotna. Ważna jest struktura – akapity, nagłówek, podpis. List powinien być zapisany w formacie PDF i wyjustuj tekst. Warto pamiętać, że list powinien mieć odpowiednią długość – najlepiej około jednej strony.

  • Nie powielaj listów motywacyjnych z internetu!
  • Posługuj się tylko prawdziwymi informacjami na swój temat.
  • Dostosuj treść listu do stanowiska, na jakie aplikujesz.
  • Opisz poprzednie stanowisko pracy. Napisz o tym, jakie obowiązki wykonywałeś.

Podobne wpisy