rozmowa-o-prace

Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Poszukiwanie pracy wymaga wiele wysiłku. Po przejściu pierwszego procesu selekcji, czyli przesłaniu CV wraz z listem motywacyjnym i otrzymaniu informacji o planowanej rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba się do niej przygotować. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać? Czy istnieją uniwersalne wskazówki, by dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Poznajcie nasze rady dotyczące starania się o zatrudnienie.

Przygotowanie do rozmowy o pracę – od czego należy zacząć?

Rozmowa o pracę może być przeprowadzana na kilku etapach, najpierw przez zewnętrznego rekrutera, a później przez przedstawiciela firmy. Niezależnie czy osoba z działu personalnego jest zatrudniona w firmie, czy zostało jej zlecone przeprowadzenie rozmów, stosuje odpowiednie socjotechniki, by sprawdzić kompetencje twarde, ale i miękkie kandydata, bo w przypadku kandydatów o zbliżonych kwalifikacjach niuanse grają dużą rolę. Trzeba zatem umieć jak najlepiej się zaprezentować. Warto przeanalizować listę pytań najczęściej zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych i przygotować sobie na nie odpowiedzi. Oczywiście może być tak, że zostanie się totalnie zaskoczonym pytaniem i wtedy też trzeba umieć wybrnąć z sytuacji. Typowe pytania jakie można usłyszeć, to: „Dlaczego chce Pan/Pani pracować w firmie X?” albo „Gdzie widzi się Pan/Pani za 5 czy 10 lat?” Czasami pytania mogą dotyczyć wiedzy na temat danej firmy, ale już przy tak zadanych pytaniach można się nią popisać i przemycić w odpowiedziach informacje świadczące o tym, że orientujecie się w sytuacji obecnej czy historii firmy czy znacie jej politykę. Nie zawsze postawa przesadnego chwalenia i konformizmu jest odpowiednia, bo czasem rekruterzy cenią osoby, które mają własne zdanie i nie boją się go wyrażać. Wszystko zależy też od branży i stanowiska, o które się staracie. Jeśli jesteście na etapie poszukiwania zatrudnienia to zachęcamy, do przejrzenia ofert na stronie: https://rekrutacja.ulamex.com.pl/.

Jak nie popełnić błędu podczas rozmowy o pracę?

Trzeba pamiętać o prostych kwestiach. Mowa ciała wiele o nas mówi i jest tym, co przeważa w odbiorze przekazu. Nawet jeśli jest się bardzo elokwentnym, ale jednak pokazuje się spore zestresowanie, to można nie otrzymać stanowiska, gdy wśród głównych wymagań wymieniana jest odporność na stres. Warto zatem poćwiczyć techniki relaksacyjne czy nawet przećwiczyć z kimś na sucho rozmowę o pracę. Oczywiście ćwiczenie czyni mistrza i zwykle na kolejnych rozmowach wypada się już zdecydowanie lepiej niż na tych pierwszych. Nie należy wykluczać, że otrzyma się pracę za pierwszym podejściem, jeśli zrobi się odpowiednie wrażenie na osobie rekrutującej. Warto zadać o schludny wygląd i odpowiedni dress code, jeśli na danym stanowisku jest wymagany. Nie należy zapomnieć o zabraniu ze sobą dokumentów potwierdzających kwalifikacje zapisane w CV, bo osoba rekrutująca może o nie poprosić. Nie należy od razu zaczynać od swoich wymagań finansowych, bo sprawia się wrażenie, że to główny powód chęci podjęcia danej pracy. Należy zacząć od tego, że dana praca jest dla nas szansą rozwoju i dlaczego tak jest. Jeśli padnie pytanie o oczekiwania finansowe, to należy podać kwotę, argumentując ją swoim doświadczeniem i wkładem, jaki można wnieść do danej firmy.

Sprawdź inne artykuły:

Podobne wpisy