CV

Jak napisać dobre CV?

Dobrze skonstruowane i napisane CV jest kluczem do otrzymania wymarzonej pracy. Jak powinno wyglądać dobre CV? Jak je napisać? Na co warto zwrócić uwagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Konstrukcja dobrego CV

Twoje CV powinno być dobrze skonstruowane, aby było czytelne dla przyszłego pracodawcy. Dokument powinien być poukładany i prosty. Kolory, jakich powinniśmy użyć, nie powinny być rażące i wyzywające. Starajmy się zachować jasną i elegancką kolorystykę. Warto podzielić CV na sekcje, co sprawi, że dokument będzie bardziej przejrzysty.

Sekcje w CV

Pamiętaj, aby zachować w dokumencie sekcje. Zabieg ten pozwoli uporządkować dokument i przykuje uwagę osoby, do której trafi CV. Warto pamiętać o nagłówkach i pogrubieniach tekstu.

Jakie sekcje umieścić w CV?

Dane kontaktowe: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu powinny znajdować się na górze CV. W tej sekcji można dodać kilka słów o sobie, ale nie jest to koniecznością.

Doświadczenie zawodowe: w tym miejscu powinniśmy napisać o poprzednich miejscach pracy, stanowisku, jakie zajmowaliśmy oraz okresie pracy.

Wykształcenie: ukończone szkoły i kierunki studiów

Ukończone kursy i szkolenia: mogą mieć duże znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Warto pokazać, że nie stoisz w miejscu i wciąż się kształcisz.

Umiejętności: w tym miejscu umieść cechy, które uważasz za przydatne na stanowisko, jakie aplikujesz.

Zainteresowania: pokaż przyszłemu pracodawcy, czym się interesujesz!

Klauzula CV: zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest niezbędna, by CV było brane pod uwagę. Przykłady zgód:

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

 Zdjęcie: nie jest obowiązkowe, jednak jeśli zdecydujesz się na jego załączenie, pamiętaj, że powinno być profesjonalne i nieprzypadkowe.

Rodzaje CV

Rozróżniamy dwa podstawowe typy CV.

CV chronologiczne – standardowe CV. Układ CV jest chronologicznie odwrócony to znaczy ostatnio wykonywana praca powinna zostać umieszczona najwyżej. Ten typ dokumentu jest spójny i przejrzysty. Dobrze pokazuje przebieg kariery kandydata.

CV funkcjonalne – idealne dla osób, które nie mają dużego doświadczenia zawodowego lub często zmieniały pracę. Dzięki układowi funkcjonalnemu nie musisz podawać okresów zatrudnienia. Wyróżniasz własne umiejętności, które mogłyby podwyższyć Twoje szanse na otrzymanie pracy.

Jakie są różnice pomiędzy CV funkcjonalnym a chronologicznym? W CV funkcjonalnym główną rolę grają umiejętności – są wyróżnione na górze. Sekcja z doświadczeniem zawodowym jest umieszczona na dole, mniej rzuca się w oczy. Najważniejszymi informacjami są umiejętności. Jakie są minusy CV funkcjonalnego? Teoretycznie taki rodzaj CV nie powinien wzbudzać podejrzeń, jednak część rekruterów oczekuje standardowego CV chronologicznego, aby mieć wgląd w poprzednie miejsca pracy kandydata.

Wygląd CV

CV powinno wyglądać schludnie i nowocześnie. Rekruterzy zwracają uwagę na ogólny wygląd dokumentu. Warto pamiętać, by nie nadużywać ozdobników i kolorów. CV powinno być stonowane i zgodne z zasadami interpunkcji i ortografii. Pamiętaj, by zapisywać plik do formacie PDF. Dokumenty w DOC mogą ulec zmianie.

Sprawdź inne artykuły:

Podobne wpisy